Poznajmy Tove Jansson i jej świat Muminków

Zapraszamy do Doliny Muminków
Muminki, figurki LOVI

Każdy zna Muminki, ale nie każdy zna ich twórczynię Tove Jansson. Choć dla nas to głównie autorka Muminków, to ona sama uważała się przede wszystkim za malarkę. Jej prace pokazują, jak odważnie i świadomie podchodziła do swojego życia, nie poddając się restrykcyjnym normom ówczesnego fińskiego społeczeństwa. Dorastała w domu, gdzie sztuka, praca i życie były ze sobą mocno scalone. Już w wieku 14 lat jej grafiki były drukowane w magazynie satyrycznym Garm, a w szkole artystycznej uznano ją za obiecującą studentkę.   

Lata wojny to traumatyczny okres dla Jansson, który stał się jednocześnie dużym bodźcem dla jej twórczości. Tworzyła satyryczne komiksy, które ośmieszały m.in. Hitlera - kiedy Finlandia zawarła sojusz z Niemcami, jej prace wywoływały konsternacje władzy, a samej autorce groziły poważne konsekwencje. Wyrażając publicznie swoje poglądy, okazywała niezwykłą odwagę.

Koszmar lat wojennych był inspiracją do stworzenia pierwszych książek o Muminkach. Chciała stworzyć alternatywę dla świata, w którym żyła. Mimo, że książkowy świat bywa nieprzyjazny, to zakończenia opowieści są zawsze szczęśliwe.

Jej życie zawodowe zdominowały Muminki i długo ubolewała nad tym, że niewiele osób docenia ją jako malarkę. Na szczęście obecnie jej obrazy są wystawiane na świecie i mamy okazję poznać Jansson jako artystkę o szerokich horyzontach.  

Wszystkim, którzy kochają Muminki i są zainteresowani niezwykle ciekawym życiem Tove Jasson polecamy książkę Boel Westin "Tove Jansson. Mama Muminków" wydaną przez wydawnictwo Marginesy. To niezwykle ciekawa, pięknie wydana biografia, fascynująca opowieść o niezwykłej artystce, kobiecie i o fenomenie Muminków.

W czasie naszych targowych spotkań z Wami najczęściej rozmawiamy o naszych figurkach LOVI z serii Muminki i wcześniej czy później dowiadujemy się od Was, które postacie najbardziej lubicie (Włóczykij i Mała Mi są w czołówce) i  za co kochacie opowieści o Muminkach. To dla nas wyjątkowo przyjemne chwile, gdy dzielicie się z nami muminkowymi wspomnieniami z dzieciństwa. Dziękujemy Wam również za maile z informacjami, że Muminki stojące w pracy na biurku czy koło telewizora w domu, wywołują często uśmiech na twarzach Waszych współpracowników i rodziny. To niezwykle miłe i pokazuje, jak łatwo możemy odnaleźć w sobie dziecko i cieszyć się z prostych rzeczy.

Przy pisaniu tekstu korzystałam z: BBC.com; Boel Westin "Tove Jansson. Mama Muminków"

Tagi:
  • Lovi
  • Muminki

Autor: Agnieszka