Naturalne sposoby na odstraszenie komarów

Zapachy odstraszające komary

Praktycznie całe życie mieszkałam w bloku – w bloku gdzie nie było nawet balkonu. Jak postanowiłam zakupić własne M to warunek podstawowy: musi być balkon! I mam prawie 20 m² samego balkonu – uwielbiam letnim wieczorem tam siedzieć. Pojawił się tylko malutki problem: komary! Na szczęście znalazłam kilka bardzo fajnych i w pełni naturalnych sposobów na ich odstraszenie:

Kocimiętka – to roślina wisząca, ozdobna, a przy okazji odstrasza komary, które bardzo nie lubią zapachu kocimiętki. Dodatku można na balkonie postawić doniczkę z pelargoniami.

Liście bazylii, mięty i pomidorów - co roku na balkonie robię ziołowy ogród. W zeszłym roku dodatkowo posadziłam pomidorki koktajlowe. Zapach części ziół zniechęca komary do wizyty na moim balkonie, a dodatkowo codziennie mam świeże zioła. Jeśli macie w ogrodzie czy w doniczce rozmaryn to wystarczy zerwać gałązkę i delikatnie natrzeć ręce – komary nie lubą zapachu rozmarynu. Liście bazylii, mięty czy pomidorów można zgnieść i położyć na talerzyku. 

Olejki eteryczne – jest bardzo wiele olejków odstraszających komary, proponuję kilka najskuteczniejszych: cynamonowy, geraniowy, lawendowy, miętowy, cedrowy, bazyliowy, paczulowy, z trawy cytrynowej, waniliowy, a olejki goździkowy i z drzewa herbacianego odstraszają komary i kleszcze.Olejek z drzewa herbacianego jako jeden z nielicznych można stosować bezpośrednio na skórę.

Należy pamiętać, że nie wolno stosować olejków bezpośrednio na skórę , trzeba je rozcieńczyć – mogą spowodować silne uczulenie, a nawet odbarwiać skórę. Bazą do olejków może być olej kokosowy, z pestek winogron, słonecznikowy, a nawet oliwa z oliwek.

Olejki możemy też stosować w kominkach do aromaterapii . Moja babcia dodawała olejku z lawendy do płukania firanek – olejek lawendowy odstraszanie nie tylko komary – zapachu lawendy nie lubią mole i pajęczaki.  

Jednym ze sposobów, który ostatnio stosuję na balkonie to ekologiczne świece zapachowe z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Munio Candela ma w ofercie świece o nutach zapachowych odstraszających komary. Znakomicie sprawdza się świeca sojowa z olejkiem z paczuli w puszce – puszka ma małe otwory i tworzy się urocza latarenka, a do tego zapach jest obłędny.

Polecam również krążki zapachowe z soi z dodatkiem naturalnych zapachów. Krążki można wyłożyć na spodeczku na parapecie lub stole – są ozdobne i dodatkowo przyjemnie pachną. Jeśli chcecie żeby intensywniej pachniały można je położyć na podgrzanym talerzu lub zostawić na chwilę na słońcu. Pod wpływem ciepła olejki uwalniają intensywniejszy zapach. 

Życzę wszystkim żeby pogoda w tym roku sprzyjała do spędzania czasu na balkonie, tarasie, ogrodzie...  

Tagi:
  • krążki zapachowe
  • świeca zapachowa

Autor: Agnieszka